Amerika romjaiban hever § William R. Forstchen: Egy másodperccel később
július 04, 2016
Ha régebb óta olvassátok a bejegyzéseimet, akkor biztosan tudjátok, hogy én odavagyok a disztópiákért, és az apokaliptikus könyvekért. Mindig is lázba hozott a pusztulásra ítélt jövő bemutatása, ne kérdezzétek miért, ez nekem már régóta mániám... Ezért is vágtam bele ebbe a regénybe nyugodt szívvel, hiszen olyan témát dolgoz fel, amiről általában olvasni szoktam. Lehet, hogy nekem voltak túl nagy elvárásaim a történettel kapcsolatban, de nekem nem tetszett a könyv, sajnos csalódnom kellett benne. Nem ilyenre számítottam, voltak olyan momentumok, amik nálam kicsit kiverték a biztosítékot.
Az alapsztori nagyon ütős, eddig még egy olyan regényről sem hallottam, illetve olvastam, ahol EMP támadás lett volna megemlítve. A leírások fantasztikusak voltak, az író nagyon utánajárt a témának, látszott, hogy olyan dolgokat említ meg, amik tényleg megtörténhetnek, nem pedig csak a feje által kitalált szülemény. Több "fokozatra" lehetne osztani a helyzet súlyosságát: először csak az élelmen kellene gondolkodni, illetve annak a beosztásán, hiszen ha nem működik semelyik elektronikai eszköz, akkor nem szállítja senki sem a városokba az utánpótlást. Miután kiosztották mindenkinek a fejadagokat pontosan kimérve, elkezdhetnek aggódni a város vezetői az emberek egészségügyi állapotán, hiszen egy kevésbé jól táplált társadalom sokkal könnyebben kap el mindenféle vírust, betegséget. Ilyenkor mondhatjuk azt, hogy minek pánikoljunk, hiszen ez a 21. század, amikor már mindenre van gyógyszer. Na igen, de ha jobban belegondolunk akkor a gyógyszerekből sem érkezett utánpótlás, csakúgy, mint az élelemből, tehát vészesen elkezdtek fogyatkozni. Azoknak a betegeknek is elfogy a készletük, akik mondjuk cukrosak, vagy valamilyen más ehhez hasonló helyzetben szenvednek. Egyre csak növekszik a halálozási arány, a városok lakói pedig egyre kétségbeesettebben küzdenek az életben maradásért. Bandák, szekták szerveződnek, amik lerohamozzák az embereket az étel miatt.
Még sorolhatnám a rémisztőbbnél rémisztőbb következményeket, de sokkal jobban át tudja érezni ezt a helyzetet az olvasó, ha elolvassa ezt a történetet.

Néha teljesen felpörgött a cselekmény, máskor pedig több oldalon keresztül csak azt olvashattuk, hogy összegyűlnek a város vezetői ülésezni, vagy pedig John, a főszereplő, arról folytatott belső monológot, hogy milyen kevés cigije van még hátra... (ezek tették ki a regény kb. 45%-át).
Nem mondom, hogy rossz volt a történet, csak kicsit úgy éreztem, hogy nem nekünk európaiknak szánta az író ezt a könyvet, hanem csak az amerikaiaknak. Nem hiszem, hogy sort fogok keríteni a második részre, bár kíváncsi vagyok, hogyan fog folytatódni a cselekmény.
A borító: 100%
A cselekmény: 70% (-30 az unalmas, érdektelen részek miatt)
A szókincs: 60% (-20% a sok "amerikázós" mondat miatt)
A szereplők: 100%
Összesen: 82.5%
0 megjegyzés